POVIJEST, PRIRODA, KULTURA I TURIZAM
Projekt Value iz programa Interreg Italija – Hrvatska privodi se kraju, a kaštelanski rezultati projekta, koji za cilj ima revitalizaciju i prezentaciju kulturne baštine grada Kaštela i njegovih povijesnih lokaliteta, predstavljeni su danas javnosti u dvorcu Vitturi u Kaštel Lukšiću.
Kako se danas moglo čuti od Marijane Mišerda Bajić iz Grada Kaštela, ukupni proračun projekta za područja u Italiji i Hrvatskoj iznosi više od 24 milijuna kuna, od čega je tri milijuna kuna pripalo provedbi projekta u Kaštelima. Završetak projekta uslijedit će u lipnju ove godine, a partneri na projektu su talijanska Općina Comachhito, Grad Kaštela i Muzej grada Kaštela, „The Po Delta Interregional ParkRegija Veneto, Regija Emilia – Romagna, Tvrtka DELTA 2000 Consortium Company with limited liability, Grad Cres i Grad Korčula.
U sklopu ovog projekta u Kaštelima se radilo na uređenju lokaliteta Balavan na području Ostroga U Kaštel Lukšiću, gdje su pronađeni ostaci utvrde starohrvatskih plemenitaša Didića, a među radovima bilo je uređenje pristupnog puta, rekonstrukcija lokaliteta Balavan, rekonstrukcija bedema, provedena su arheološka istraživanja, a projekt je obuhvatio i aktivnosti izrade studijske dokumentacije te virtualne izložbe putem koje će se lokalitet prezentirati svim skupinama posjetitelja. O samom lokalitetu napravljen je i kratki dokumentarni film.
- Projekt započet u siječnju 2019. godine bliži se kraju. Rezultati projekta bit će uskoro prezentirani na multimedijalni način. Ovo što smo do sada napravili je korak naprijed za grad Kaštela jer se radi o prezentaciji grada, ne samo za lokalno stanovništvo i naše turiste već za daleko veće tržište. Poseban naglasak je na našem novom inovativnom turističkom proizvodu, novoj turističkoj stazi koju smo kroz ovaj projekt osmislili – informirala je nazočne Mišerda Bajić.
Na obavljene arheološke radove na lokalitetu Balavan, na današnjem predstavljanju osvrnuo se Deni Tojčić iz Muzeja arheoloških spomenika u Splitu, koji je naveo da su u dijelu arheoloških aktivnosti sudjelovali studenti Odsjeka za arheologiju Sveučilišta u Zadru, djelatnici Muzeja grada Kaštela i Muzeja arheoloških spomenika iz Splita.
- Na području Ostroga prošle smo godine proveli istraživanja, otvorili pet arheoloških sondi... cilj je bio arheološki istražiti neke hipoteze koje su postojale od prethodnog istraživanja na tom lokalitetu koje je provodio Tonći Burić, ali i da kroz četiri radionice pokušamo surađivati sa studentima na poboljšanju njihovih vještina u arheološkom istraživanju i dokumentiranju te prepoznavanju arheoloških potencijala. Ono što je bilo do sada poznato o Ostrogu bilo je za razdoblje srednjeg vijeka od 13. stoljeća pa nadalje, no na samom lokalitetu nalaze se i iznimno bogati prapovijesni slojevi... – nabrojio je Tojčić.
U sklopu projekta u listopadu prošle godine održana je i turistička pilot tura „Kaštela – Povijest, Kultura, Nasljeđe“, s ciljem prezentacije lokaliteta koji nisu do sada bili sastavni dio turističke ponude Kaštela.
- Mi smo, rekli bi smo, završni dio ovog projekta. Dobili smo priliku valorizirati lokalitet Balavan i uz drugu turističku ponudu koja postoji u Kaštelima, stvori jedan novi proizvod koji bi bio zanimljiv i turistima i domaćima. Prvi dio ture je obilazak samog lokaliteta Balavan, drugi dio je u Muzeju grada Kaštela, a treći dio uključuje neku od kaštelanskih vinarija. Mnogi ljudi zainteresirani su za ovakve „kombinacije“ i za ovakav novi vid kulturnog i eno-gastro turizma kazao je Boško Papić iz turističke agencije Temper travel iz Splita.
- Nadamo se da ćemo u narednom razdoblju i financijskoj perspektivi do 2027. godine osmisliti mnogo ovakvih projekata kako bi prezentirali baštinu, ne samo grada, nego i šire okolice i prezentirali Hrvatsku u najboljem svjetlu – zaključila je predstavljanje Marijana Mišerda Bajić.
Foto: Ivana Topić
KOMENTARI: